Vasaras sezona ir īstais laiks, kad sakārtot centrālapkuri un, iespējams, ne tikai iztīrīt, bet arī pat nomainīt radiatorus.
Tīrīšana
Lai arī vecie čuguna radiatori rātni stāv pie sienas, tas nenozīmē, ka ziemā tie labi silda. Bieži tie ilgākā laika posmā ir pamatīgi piesērējuši. Jo netīrāka sistēma, jo mazāk siltuma tā izmanto lietderīgi. Dažā novecojušā siltummezglā +70…+90 °C karsts ūdens, nonākot līdz patērētājam, vairs ir tikai +30…+50 °C silts, un it bieži nolietotam 7 sekciju čuguna radiatoram dzīvības pazīmes uzrāda vien 1 – 3 sekcijas. Tā siltuma atdeve samazinās par 80% un pat vairāk. To kavē arī biezā krāsas kārta, piedevām uz radiatoru nelīdzenās virsmas krājas netīrumi.
Visvienkāršākais tīrīšanas veids ir izlaist no apkures sistēmas ūdeni, atskrūvēt radiatorus un tos kārtīgi izskalot. Šim darbam ir piemēroti preparāti Carela vai Staterm Cleaner, kas satur sulfamīnskābi un ortofosforskābi.
Var katram radiatoram izveidot savu attīrīšanas sistēmu, lejas pusē gala korķa vietā ierīkojot noteces krānu.
Nomaiņa
Agrāk vai vēlāk pienāk laiks nomainīt vecos radiatorus. Daudzi izvēlas modernos tērauda radiatorus, kas ir izskatīgi, higiēniski un kompakti, turklāt aprīkoti ar labu termostatu, kas ļauj regulēt un ieprogrammēt siltuma režīmu.
“Renovējot daudzdzīvokļu mājas, vislabāk vecos čuguna radiatorus nomainīt pret modernajiem tērauda “Purmo” modeļiem, kuriem attālums starp ūdens izvada un pievada vietām atbilst vecajam standarta pieslēgumam, tāpēc dzīvokļos nav jāveic lielas pārbūves,” iesaka firmas “Rettig Radiators” direktors Indulis Krūmiņš.
Veikalos pārdošanā ir arī 200 mm augsti tērauda radiatori, kuri ērti ievietojami šaurā telpā zem palodzes.
Modernos interjeros ar plašu fasādes stiklojumu līdz grīdai gan arvien vairāk izmanto vertikālos radiatorus, kuri reizēm sniedzas pat vairāk nekā divu metru augstumā. Virsma – no pulēta tērauda vai nokrāsota neitrālā tonī. Pie sienas tie veido autonomus tehnoloģiskā dizaina objektus. Vertikālie ir dārgāki nekā parastie, tomēr visu kalpošanas laiks ir ļoti garš.
Svaigā gaisa padeve
Ieteicams tērauda radiatora modelis ir Purmo Air ar svaigā gaisa padevi tieši aiz radiatora. Arī Eiropas būvnormatīvi iesaka uz katriem diviem cilvēkiem ierīkot vienu šādi aprīkotu radiatoru. Air sistēma paredzēta vairākiem Purmo modeļiem un tā vienkārši montējama pie radiatora, izmantojot esošos stiprinājumus. Sistēma sastāv no 100 mm diametra padeves lūkas, restēm, filtra un gaisa sadalītāja. Ārpuses trokšņu slāpēšanai var izveidot speciālu ventilācijas caurumu ar elastīgām sienām. Filtrētais gaiss ieplūst sadales ierīcē un sasilst, plūstot gar radiatora plakni. Sistēma ir produktīva, jo ļauj sildīt tikai ienākošo gaisu, nevis svaiga un izmantota gaisa kokteili. Gaisa padeves intensitāti regulē, vienkārši pārbīdot restīti. Ja telpā nav cilvēku, lūciņu aizver, ja sanāk pavairāk, – atver. Lielākam radiatoram var piemontēt vairākas ierīces, piemēram, 1800 mm garam noder pat trīs. Vienas Purmo Air svaigā gaisa ieplūdes sistēmas cena ir ap Ls 50 – 60. Īpaši tās rekomendē guļamistabās, kur cilvēks pavada līdz desmit stundām dienā, un, protams, bērnistabās.
Uzziņa. Trīs metrus augstā telpā ziemā tērē no 60 – 150 W/m2 siltuma vai ap 20 – 40W/m3. Līdz 80. gadiem celtās mājās tas ir ap 35W/m3. Pēc jaunajiem noteikumiem siltinātās mājās patēriņš ir samazinājies līdz 20W/m3. Pērkot radiatorus, ieteicams tos izvēlēties ar lielāku jaudu, jo tā var noderēt neparedzētiem gadījumiem.